Ukrayna savunucularının yanında savaşan Amerikalı gönüllüler, kayıplar ve kahramanlar haline geldi


Kiev – Ukrayna cumhurbaşkanının bir danışmanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 sivilin ve yüzlerce Ukrayna askerinin kapatıldığı güney liman kenti Mariupol’daki büyük ölçüde zarar gören Azovstal çelik fabrikalarında çatışmaların çıktığını söyledi. Rusya, kuvvetlerinin yerleşkeye girdiği iddialarını yalanladı ve kalan sivillerin kaçmasını sağlamak için Moskova tarafından ilan edilen üç günlük ateşkes kapsamında korunan insani bir koridorun açık ve “çalışmakta” olduğu konusunda ısrar etti.

Stratejik liman kentinin tam kontrolü için verilen mücadele yoğunlaşırken, Ukraynalı bir komutan, Mariupol’daki Rus işgalcilere karşı direnişin son kalesi olan çelik fabrikaları çevresinde “zor ve kanlı” savaşlar olduğunu söyledi.

Doğu Ukrayna’nın geniş bir kesiminde vahşi çatışmalar devam etti ve CBS News muhabiri Debora Patta’nın bildirdiği gibi, savaşta Ukrayna’nın savunucularına yardım eden Amerikalı gönüllüler var ve Amerikalılar savaş alanındaki kayıplar ve kahramanlar arasında.

Rusya askeri gücünü ne kadar zorlarsa, Ukraynalılar da o kadar sert karşılık verir. ABD’den bir gönüllü olan Manus, çatışmalarda şarapnel tarafından kör edildi.

“Ben gencim, bunu kaldırabilirim. Ben bir erkeğim, ben gencim” dedi. “Gerçekten endişelendiğim çocuklar ve yaşlılar.”

Ukraynalı asker Vitaly Stanislavovitch de savaşta ağır yaralandı. CBS News’e hayatını üç Amerikalı gönüllüye borçlu olduğunu söyledi.

İçlerinden biri, Teksaslı Alexis Antilla, Stanislavovitch’i yaralayan aynı patlamada yaralandı, ancak yine de Stanislavovitch’in nabzını ölçmek için yanan bir araçta mahsur kaldığı için ona koşan ilk kişiydi.

Antilla, Patta’ya “O anda başaracağını düşünmemiştim” dedi. “Ama yine de onu araçtan çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacaktık.”

alexis2.jpg
Alexis Antilla

İçgüdü daha sonra Rob Vardaro için devreye girdi.

Zoom üzerinden yapılan bir röportajda CBS News’e “Ölmesine izin vermeyi reddettim” dedi. “O benim adamım. O benim aracımda. Adım attığım yere bakmaya vaktim olmadığını bildiğim için mayın tarlasından geçtim.”

Üçüncü Amerikalı gönüllü olan arkadaşları Red Taylor ile birlikte Stanislavovitch’i yanan araçtan sürüklediler. Hızlı düşünmeleri hayatını kurtardı.

Yaralı Ukraynalı Patta’ya “Özellikle Alexis, o bir doktor” dedi. Gönüllüler Stanislavovitch’in kanamasını durdurmak için turnike uyguladılar.

“Kesinlikle hayatımı kurtardı” dedi. “Büyü yapıyorlar… Hayatımı nasıl kurtarmayı başardılar bilmiyorum.”

Şimdi Stanislavovitch, Amerikalı arkadaşları için endişeleniyor. Doğu Ukrayna’daki çatışmalara katıldıkları için hayatları hala tehlikede.

Patta’ya “Onlara bir şey olmasını istemiyorum. Hayatta olmalarını istiyorum” dedi. “Aşktan daha fazlası… Kurtarıcılarım olmadan hayatımı hayal edemiyorum.”

Onlarınki, Rusya Donbas bölgesinde topyekûn bir saldırıya hazırlanırken, kanlı bir savaş alanında pes etme belirtisi göstermeyen bir dostluk.

Stanislavovitch, “Umarım savaşsız bir dost olduğumu kanıtlama şansım olur. Ellerini sıkardım. Merhaba derdim” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/american-volunteers-ukraine-defenders/

Leave a Comment